Ulusal Yarisma
Menu

ULUSAL YARIŞMA

 

Tarihler:

 

İstanbul’da ikinci kez düzenlenen 55. Ulusal Yarışma 30 Eylül - 4 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Amaç:

 

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ulusal yarışma kategorisinin iptal edilmesinin ardından bir araya gelen bir grup sinemacının düzenlediği Ulusal Yarışma, kıymetli yarışmamız evine, Antalya’ya geri dönene kadar İstanbul’da yapılmaya devam edecek.

 

Kimler Katılabilir?

 

2017 Kasım ayından Ekim 2018’e kadar, vizyona girmiş, festivallerde gösterilmiş ya da henüz izleyiciyle buluşmamış uzun metraj filmler Ulusal Yarışma’ya başvurabilir. Yarışma hem kurmaca hem belgesel filmlere açıktır. 16 Eylül 2018 tarihine kadar internet üzerinden başvurular yapabilir.

 

Ön Jüri Sistemi

 

Geçtiğimiz yıl seçkide filmi olan tüm yaratım ekiplerine bir açık çağrı yapılarak, her birinden film önerisi istendi. Tüm ekip üyeleri ön jürinin bir parçası olarak kabul edilecek; her ön jüri üyesi en fazla üç film önerebilecek ve öneriler gizli kalacak. Bundan sonraki senelerde de, o yıla kadar Ulusal Yarışma’ya katılmış tüm filmlerin ekipleri ön jüri görevini üstlenecek. Bu sayede her sene büyüyen bir ön jüri oluşturmayı ve yeni kuşak sinemacıları birbirleriyle bağlantı halinde tutmayı amaçlıyoruz.

 

Jüri Filmleri Nasıl Değerlendiriyor?

 

Ulusal Yarışma’da yer alan filmler jüri üyeleri tarafından izledikten sonra, her bir kategori için üyelerden filmlere puan verilmesi istenecek. Puanlar toplandıktan sonra her kategorinin kazananı belirlenecek. Değerlendirme toplantı sonucu değil puanlama sistemiyle yapılacak.

 

Ödül Kategorileri

En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Kadın Oyuncu, Erkek Oyuncu Ödülleri; Sinema Yazarları Derneği - SİYAD Özel Ödülü,Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği - ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü, Ulusal Yarışma Onur Ödülü ve Sinema Emek Ödülü.

 

Ödül Töreni

 

Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek film gösterimlerinin ardından, 4 Ekim’de gerçekleşecek ödül töreniyle ödüller sahiplerine verilecek.

 

Ödüller

Hep birlikte kazandığımız tek yarışmaya, 55. Ulusal Yarışma’ya ödül alan filmler, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarına ait eserlerle ödüllendirilecek.