Ulusal Yarisma
Menu

SIKÇA SORULAN SORULAR

Siz kimsiniz, ne yapmaya çalışıyorunuz?

Bizler, Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma kategorisinin kaldırılmasından memnun olmayıp, Ulusal Yarışma’yı kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeye çalışan sinemacılarız. Bunu neden yaptığımıza dair daha detaylı bilgiye manifestomuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu işin arkasında kim var?

Bu işin arkasında sinema var. İşi sinema olan, Türkiye'de sinemayı önemseyen bir grup sinemacı var. Ulusal Yarışma herhangi bir kişi ya da kurumdan maddi destek almayan, gönüllülerden oluşan tamamen bağımsız bir oluşum.

Ulusal Yarışma’ya hangi filmler katılacak?

Ulusal Yarışma’da uzun metraj kurgu ve belgesel filmler yer alacak.

Yarışma filmlerinin ön elemesi nasıl yapılacak?

Ulusal Yarışma bu yıl yarışacak filmleri belirlemek için yapımcı, yönetmen, kurgucu, sanat yönetmeni, müzisyen gibi farklı alanlarda sinema sektöründe faaliyet gösteren sanatçıların yer aldığı yeni bir ön jüri sistemini oluşturdu. Sistem kendi alanında aktif, sektörü oluşturan sanatçılar tarafından kontrol edilen, bağımsız bir yapıya sahip.

Başvuruların tamamlanmasının ardından, bağımsız bir ön jüri seçkiyi belirleyecek. 17 Eylül günü yarışmada yer alan filmler açıklanacak.

Ön jüride nasıl yer alınıyor?

Ulusal Yarışma’ya katılan film ekiplerinin doğal üye sayıldığı ön jüride yer almak için en önemli koşul sektörde aktif olarak faaliyetinin bulunması. Yıllar içinde faaliyeti azalan sanatçılar, sektöre katılım oranları düştükçe üyelik dışında kalacaklar.

Bu sene yarışmaya seçilen filmleri kaç kişi değerlendirdi?

54. Ulusal Yarışma’ya katılan filmlerin yaratım ekiplerinden toplam 74 kişi bu yılın seçkisini oluşturmak için ön jüride yer aldı ve bu isimlerden film önerisi istendi. Bu rakam her yıl bir önceki yılın film ekiplerinin katılmasıyla yıllar içinde artacak. Bundan sonraki senelerde de, o yıla kadar Ulusal Yarışma’ya katılmış tüm filmlerin ekipleri ön jüri görevini üstlenecek. Bu sayede her sene büyüyen bir ön jüri oluşturmayı ve yeni kuşak sinemacıları birbirleriyle bağlantı halinde tutmak amaçlanıyor.

Filmleri kimler değerlendirecek?

55. Ulusal Yarışma ekibi tarafından, kendi alanında uzman sanatçılar ve deneyimli sinema profesyonelleri arasından oluşturulmuş bir jüri filmleri değerlendirecek. Detaylı bilgiye “Jüri” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Yarışma hangi tarihler arasında düzenlenecek?

Yarışma, Antalya Film Festivali ile eşzamanlı olarak, 30 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek film gösterimlerinin ardından, 4 Ekim’de gerçekleşecek bir ödül töreniyle kazananlar açıklanacak.

Yarışma filmlerinin gösterim tarihleri ne zaman açıklanacak?

Beyoğlu Sineması’ndaki gösterim programı 17 Eylül tarihinde açıklanacak. Buradan takip edilebilir.

Kimler yarışmaya katılabilir?

2017 Kasım ayından Ekim 2018’e kadar, vizyona girmiş, festivallerde gösterilmiş ya da henüz izleyiciyle buluşmamış uzun metraj filmler Ulusal Yarışma’ya başvurabilir. Yarışma hem kurmaca hem belgesel filmlere açıktır.

55. Ulusal Yarışma, film festivallerinde özellikle son yıllarda artan sansür ve yasaklara karşı durmaktadır ve sinema için özgür bir ifade alanı yaratmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla filmler, konusundan bağımsız olarak yarışmaya katılabilir. Yarışmaya katılım için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Senaryo ve yapım aşaması süren, tamamlanmamış projeler yarışmaya kabul edilmemektedir.

Yarışmaya nasıl katılırım?

Sitedeki “Başvurular” kısmında yer alan başvuru formunu doldurabilir yada info@ulusalyarisma.com e-mail adresimize göndererek katılabilirsiniz.

Hangi kategorilerde ödül verilecek?

Ana jürinin yaptığı seçimlere göre en iyi film, yönetmen, senaryo, kadın ve erkek oyuncu dallarında ödüller sahiplerini bulacak. Sinema Yazarları Derneği - SİYAD Ödülü sahibi de yine ödül töreninde açıklanacak. Bunların yanında, törende yarışma dışı üç ödül daha takdim edilecek: Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği - ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü; sinema sanatına uzun yıllar boyunca katkı koyan sanatçılara takdim edilen Onur Ödülü ve sinema emekçilerine verilen Sinema Emek Ödülü.

Filmimi hangi formatta göndermeliyim?

Başvuruyu yaparken filmin şifreli bir link’inin gönderilmesi gerekmektedir. Filmin Ulusal Yarışma’ya seçilmesi halinde, organizasyon ekibi gösterim gereklilikleri ile ilgili film ekibiyle iletişime geçecektir.

Ulusal Yarışma ne zamana kadar İstanbul’da yapılacak?

Bir gün o şehre geri dönene kadar…