Ulusal Yarisma
Menu
MURATHAN MUNGAN JÜRİ ÜYESİ

Lisans ve yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlayan şair-yazar Mungan, Ankara Devlet Tiyatroları’nda altı yıl, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda üç yıl dramaturg olarak çalıştı. Gazete ve dergilerdeki ilk yazılarını 1975 yılında yazan Mungan’ın ilk kitabı, 1980’da okuyucuyla buluşan “Mezopotamya Üçlemesi” adlı oyun üçlemesinin ilki olan “Mahmut ile Yezida”ydı.
Murathan Mungan 1977’de Ankara'da yayımlanan "7 Gün" adlı haftalık siyasi haber dergisinde sinema yazıları yazmaya başladı, 1987'de günlük gazete olarak yayımlanan “Söz” gazetesinde, 2002’de “Milliyet” gazetesinde ki “Hayat Atölyesi” başlıklı sayfasında sinema yazıları yazmayı sürdürdü. “Videosinema, “Oluşum”, “Milliyet Sanat” gibi dergilerde ve gazetelerde yayımlanan sinema yazılarını 2007’de “Kullanılmış Biletler” adıyla bir kitapta topladı.
Murathan Mungan'ın üniversite bitirme tezi sinema konusundadır: Türkiye Sinemasının İdeolojik ve Ekonomik Yapısı ve Yılmaz Güney Sineması. “Master” tezi ise, Aynı Malzemenin “Üç Ayrı Türde Yazılması ve Yazarlık Tekniklerinin İncelenmesi” başlığını taşır. Mungan bu çalışmasında, adını "Dört Kişilik Bahçe" koyduğu aynı malzemeyi uzun öykü, film senaryosu ve radyo oyunu olarak üç kez yazar.

Mungan; yazı hayatı boyunca şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro oyunu, sinema yazısı, senaryo, masal ve şarkı sözü gibi farklı türlere ait eserler verdi. Dağınık Yatak adlı senaryosu, 1984’te Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Henüz filme alınmamış senaryoları “Dört Kişilik Bahçe” ve “Başkasının Hayatı”, 1997’de üç ayrı kitap olarak yayımlandı.
İlk şiir kitabı “Osmanlıya Dair Hikayat” 1981 yılında yayımlandı. Kendi kuşağının en bilinen şairleri arasında olan Mungan’ın eserleri sayısız dile çevrildi. En son 2017 yılında “Dokuz Anahtarlı Kırk Oda” öykü kitabı yayımlanan Mungan, aynı zamanda öykü derlemeleri de hazırlamaktadır.