Ulusal Yarisma
Menu
DUYGU SAĞIROĞLU JÜRİ ÜYESİ

Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde eğitim gören Sağıroğlu, 1956 yılında Ankara Küçük Sahne’de dekorcu ve grafiker olarak çalışmaya başladı. Tiyatrocular Derneği ve Cep Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

1959’da Atıf Yılmaz'ın yönettiği Karacaoğlan’ın Kara Sevdası’nda sanat yönetmenliği yaparak, sinema dünyasına girdi. Yazıp yönettiği ilk filmi Bitmeyen Yol, göç konusunu işlemekteydi ve vizyona girdiği 1965 yılında büyük ilgi gördü. Bitmeyen Yol ile yaptığı çıkışını Yılmaz Güney’li Ben Öldükçe Yaşarım ve sınıf bilincini işlediği Namus ile sürdürdü. Döneminin en etkili yönetmenlerinden biri olan Duygu Sağıroğlu, 1976 yılına kadar 30’un üstünde filmin senaristliğini de üstlendi.
1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema TV Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990’lı yıllardan itibaren profesyonel çalışmalarını dekor konusunda yoğunlaştıran Duygu Sağıroğlu, Dostlar ve Dormen Tiyatrosu yapımları başta olmak üzere, pek çok oyun için sahne tasarımları yaptı. Sağıroğlu halen Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmaktadır.