Ulusal Yarisma
Menu

FİLMLER

KAR

Dram / TÜRKİYE / 100dk
Yönetmen: Emre Erdoğdu
Oyuncular: Doğaç Yıldız, Hazar Ergüçlü, Ümit Çırak, Ozan Uygun, Halil İbrahim Babür
Görüntü Yönetmeni: Ercan Küçük
Senaryo: Emre Erdoğdu
Kurgu: Ayris Alptekin
Yapımcı: Emre Erdoğdu, Ercan Küçük
Yapım Şirketi: Rementad Film

Müzeyyen, toplumsal ahlak çizgisinin altında yaşayan genç bir kadındır. Kavgaya, uyuşturucuya bezenmiş hayatını kendine benzeyen arkadaşlarıyla paylaşıyordur. Kardeşi Ali onun varlığını yeni öğrenmiş, onunla t anışmaya Bolu’dan kendi burjuva, başarılı eğitim hayatını yarıda bırakıp Antalya’ya gelmiştir. Meşru çocuk Ali sınanmadığı günahlarla, gayr-i meşru çocuk Müzeyyen ise Ali’nin getirdiği umutla imtihan olacaktır.
TrailerBlue

Belgesel / TÜRKİYE / 98dk
Yönetmen: Sertan Ünver
Senaryo: Suzan Güverte, Mehmet Sertan Ünver
Görüntü Yönetmeni: Nil Kara, Gökhan Kalan
Kurgu: Mehmet Sertan Ünver
Yapımcı: Suzan Güverte
Yapım Şirketi: Güverte Film

Türkiye’de ulusal çapta gösterime giren sayılı sayıda belgeselden biri olan Blue, iki zamansız ölümün geride bıraktıklarının izini sürüyor. 90’lar Türkiye’sinin rock müzik sahnesinde efsaneleşen bir grup: Blue Blues Band ve o sahneden kayıp giden iki dahi: 31 yaşında Boğaz Köprüsü’nden atlayarak hayatına son veren Yavuz Çetin... ABD’de Jimi Hendrix ve The Monkees ile paylaştığı sahnede başlayan yolculuğu Beyoğlu’nun otel odalarında yapayalnız son bulan Kerim Çaplı... Blue, 90’larda ve ikilinin hayatlarında derin bir yolculuğa çıkıyor ve toplumla, endüstriyle, en önemlisi de kendi zihinleriyle verdikleri mücadeleye ışık tutmaya çalışıyor.
TrailerBenim Varoş Hikayem

Belgesel / TÜRKİYE / 89dk
Yönetmen: Yunus Ozan Korkut
Görüntü Yönetmeni: Yunus Ozan Korkut
Senaryo: Yunus Ozan Korkut
Kurgu: Özcan Vardar
Yapımcılar: H.Halil Ünlüeser, Bağış Erten
Yapım şirketleri: Kalavara FİLM,FİLM İCABI

Yönetmen Yunuz Ozan Korkut’un doğup büyüdüğü mahalleye “borcunu ödediği” Benim Varoş Hikayem, mahalleleri gibi kendileri de toplumun kenarında kalmış 21 karakter üzerinden yaşamın zorlu koşullarına dair etkileyici bir belgesel/kurgu. Adana Ceyhan’da işsizlik ve göç sarmalında sıkışıp kalan, toplumun büyük kısmının iletişimden kaçındığı insanların kendileri için sıradan, izleyenleri şaşırtan paylaşımlarını aktaran filmde kim yok ki: Her genç erkeğe hapse girmeyi tavsiye eden kuş çalma üstadı Culluk Yusuf; çorap değiştirir gibi takım elbise değiştiren Pele Dayı; feminist köy muhtarı Naime; bar fedaisi Devran; zenginden alıp fakire veren Rokko ve Çetesi ve çok daha fazlası.
TrailerGênco

Fantastik, Dram / TÜRKİYE / 80dk
Yönetmen: Ali Kemal Çınar
Oyuncular: Ali Kemal Çınar, Salih Demir, İhsan Şakar, Teymûr Evdikê
Senaryo: Ali Kemal Çınar
Görüntü Yönetmeni: Ali Kemal Çınar
Kurgu: Ali Kemal Çınar
Yapımcı: Çekdar Erkıran
Yapım Şirketi: LAYEN

28. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışması’nda En İyi Film ödülünü kazanan Gênco, bir süper kahraman filmi. Ali Kemal daha beş yaşındayken, başka dünyadan gelen biri ona süper güçler verir. Ama verilen bu güçler sınırlıdır. Kendisine verilen bu sınırlı güçlerle insanlara yardım eder. Kimliğini gizlemek için kostüm giyer ve kendisini Gênco olarak tanıtır. Ali Kemal arkadaşıyla birlikte vejeteryan bir kafe işletir ancak işleri gittikçe kötüye gider. Sınırlı güçleri kendisini zaman zaman gülünç duruma düşürür ve bu durum Ali Kemal’i bunalıma sokar. Bir süre evden çıkmayan Ali Kemal’in kapısını, kız kardeşi için yardım isteyen Salih çalar. Ali Kemal istese de, gücü yetmediğinden Salih’e yardımcı olamaz. Salih ve Ali Kemal’le birlikte Ali Kemal’in gücünü geliştirmek için çalışmaya başlarlar.
TrailerKörfez

Dram / TÜRKİYE / 108dk
Yönetmen: Emre Yeksan
Oyuncular: Ulaş Tuna Astepe, Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Merve Dizdar, Damla Ardal, Cem Zeynel Kılıç
Senaryo: Emre Yeksan, Ahmet Büke
Görüntü Yönetmeni: Jakub Giza
Kurgu: Selda Taşkın
Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu
Yapım Şirketi: istos film

Dünya prömiyeri 74. Venedik Film Festivali’nde yapılan Körfez, 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandı. 30’lu yaşlarının ortasındaki Selim, acılı bir boşanmanın ve işsizliğin neden olduğu sefaletin ardından, İzmir’deki üst orta sınıf ailesinin yanına geri döner. Ne ailesiyle ne de eski arkadaşlarıyla tekrar bir araya gelmekten pek hoşnut değildir. Selim, pek hatırlayamasa da onun askerlik arkadaşı olduğunu iddia eden aylak Cihat’la vakit geçirmeye başlar. Denizden gelen kötü bir koku şehri ve apartmanlarını iyice sarınca Selim, Cihat ve arkadaşlarının yardımıyla yeni bir dünyanın imkanlarını keşfe atılır.
TrailerDaha

Dram / TÜRKİYE / 111dk
Yönetmen: YÖNETMEN: ONUR SAYLAK
OYUNCULAR: AHMET MÜMTAZ TAYLAN, HAYAT VAN ECK, TURGUT TUNÇALP, TANKUT YILDIZ, TUBA BÜYÜKÜSTÜN
SENARYO: HAKAN GÜNDAY, ONUR SAYLAK, DOĞU YAŞAR AKAL
GÖRÜNTÜ YÖNETMENI: FEZA ÇALDIRAN
KURGU: ALI AGA
YAPIMCI: KEREM ÇATAY
YAPIM ŞIRKETI: AY YAPIM, B.İ.T ARTS

Oyuncu Onur Saylak’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Daha, Hakan Günday’ın aynı isimli romanından uyarlandı. 14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracak, yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?
TrailerMr. Gay Syria

Belgesel / TÜRKİYE / 84dk
Yönetmen: Ayşe Toprak
Senaryo: Ayşe Toprak
Görüntü Yönetmeni: Hajo Schomerus
Kurgu: Nadia Ben Rachid
Yapımcı: Ekin Çalışır, Christine Kiauk, Antoine Simkine

İstanbul ve Berlin’de geçen Mr. Gay Syria, hayatlarını yeniden kurmaya çalışan iki Suriyeli mültecinin hikayesini ele alıyor. Evli ve bir çocuk babası olan Hüseyin iki farklı yaşam arasında sıkışıp kalmıştır: İstanbul’un varoşlarında bir aile babası, merkezde ise erkek arkadaşıyla yaşayan bir eşcinsel. Suriye’nin ilk LGBTİ dergisini çıkaran Mahmut ise savaştan kaçıp Almanya’ya yerleşmiştir, bir sivil toplum kuruluşunda Suriyeli mültecilerin bürokratik işlemlerine yardımcı olmaktadır. Birbirlerinden çok farklı ve uzakta yaşayan bu karakterler, Malta’da gerçekleşen uluslararası Mr. Gay World yarışmasına katılmak için bir araya gelir. Hüseyin için yarışma yeni bir hayat kurabilmenin ilk adımı; Mahmut için ise, Suriyeli LGBTİ bireylerin haklarını koruma çabalarının en büyük ifadesidir.Put Şeylere

Fantastik, Dram / TÜRKİYE / 100dk
Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Türkü Turan, Öykü Karayel, Erkan Kolçak Köstendil, Elit İşcan, Öner Erkan, Beril Kayar, Feride Çetin
Senaryo: Onur Ünlü
Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir
Kurgu: Murat Özgüllü
Yapımcı: Onur Ünlü, Orkun Ünlü

Yönetmen ve şair Onur Ünlü’nün yeni filmi Put Şeylere, ilk gösterimini 54. Ulusal Yarışma’da gerçekleştirecek. İstanbul’da yaşayan bir grup sanatçı, hayatlarına giren bir el kamerası nedeniyle karmaşık ilişkiler kurmaya başlar. Söz konusu kamera kimi için iyi bir fırsatken, kiminin sonunu getirecektir.