Ulusal Yarisma
Menu

SIKÇA SORULAN SORULAR

Siz kimsiniz, ne yapmaya çalışıyorunuz?

Bizler, Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma kategorisinin kaldırılmasından memnun olmayıp, Ulusal Yarışma’yı kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeye çalışan insanlarız. Bunu neden yaptığımıza dair daha detaylı bilgiye manifestomuzdan ulaşabilirsiniz.

Bu işin arkasında kim var?

Bu işin arkasında sinema var. İşi sinema olan, Türkiye'de sinemayı önemseyen bir grup sinemacı var. 54. Ulusal Yarışma herhangi bir kişi ya da kurumdan maddi destek almayan,gönüllülerden oluşan tamamen bağımsız bir oluşum. Tek muradımız Ulusal Yarışma'nın geri dönmesi.

Ulusal Yarışma’ya hangi filmler katılacak?

Ulusal Yarışma’da uzun metraj kurgu ve belgesel filmler yer alacak.

Yarışma filmlerinin ön elemesi nasıl yapılacak?

Başvuruların tamamlanmasının ardından, bağımsız bir ön jüri sekiz filmi yarışma katılımcısı olarak seçecek. 17 Ekim günü yarışmaya katılma hakkı kazanan filmler açıklanacak.

Filmleri kimler değerlendirecek?

Daha önce pek çok festivalde jüri görevi üstlenmiş sinema profesyonelleri, jüri görevini üstlenecek. Detaylı bilgiye “Jüri” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Yarışma hangi tarihler arasında düzenlenecek?

Yarışma, Antalya Film Festivali ile eşzamanlı olarak, 20-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek film gösterimlerinin ardından, 26 Ekim’de gerçekleşecek bir ödül töreniyle kazananlar açıklanacak.

Yarışma filmlerinin gösterim tarihleri ne zaman açıklanacak?

Beyoğlu Sineması’ndaki gösterim programı 17 Ekim tarihinde açıklanacak. Buradan takip edilebilir.

Kimler yarışmaya katılabilir?

Ulusal Yarışma’ya Türkiye yapımı uzun metraj belgesel ve kurmaca filmler katılabilir. 54. Ulusal Yarışma, film festivallerinde özellikle son yıllarda artan sansür ve yasaklara karşı durmaktadır ve sinema için özgür bir ifade alanı yaratmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla filmler, konusundan bağımsız olarak yarışmaya katılabilir. Yarışmaya katılım için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Senaryo ve yapım aşaması süren, tamamlanmamış projeler yarışmaya kabul edilmemektedir.

Yarışmaya nasıl katılırım?

Sitedeki “Başvurular” kısmında yer alan başvuru formunu doldurabilir yada info@ulusalyarisma.com e-mail adresimize göndererek katılabilirsiniz.

Hangi kategorilerde ödül verilecek?

En iyi film, yönetmen, senaryo, kadın ve erkek oyuncu dallarında ödüller sahiplerini bulacak.

Filmimi hangi formatta göndermeliyim?

Filmin şifreli bir link’inin gönderilmesi gerekmektedir. Filmin Ulusal Yarışma’ya seçilmesi halinde, organizasyon ekibi gösterim gereklilikleri ile ilgili film ekibiyle iletişime geçecektir.